Šikana? Nenech to být!

Začíná škola a s ní spousta nových povinností, starostí i radostí, a to nejen dětem, ale i jejich rodičům. Mnoho dětí se do školy těší na své kamarády, které třeba po celé léto neviděli. Pro některé děti ale může začátek školního roku znamenat veliký stres, a to třeba kvůli tomu, že se ve škole mohou snadno stát obětí šikany. V dětských kolektivech se děti odnepaměti popichují, vymýšlejí srandičky, či se spiknou proti některému dítěti. Nemusí to být problém, pokud to ovšem jednoho dne nepřesáhne určitou mez. Potom je velice důležité začít jednat a pracovat jak s obětí šikany, tak s agresorem. Nejhorší situací, která se může přihodit, je dlouhodobé přehlížení šikany lidmi okolo.

Na co by měli rodiče dávat pozor?

Samotné šikanované dítě mnohdy dlouho mlčí, zdánlivě na něm nemusí být znát, že se trápí. Často právě ze strachu, že by agresor zjistil, že si stěžovalo a ještě by přitvrdil ve svém chování. Někdy na dítěti ale můžeme pozorovat drobné detaily, které naznačí, že se něco děje. Je velice vhodné, aby si rodiče se svými dětmi o šikaně promluvili ještě před nástupem do školy a vysvětlili (třeba na nějakém případu nebo pohádce), jak šikana může vypadat, co to vlastně je a že to je nebezpečné a nevhodné chování. Děti si někdy ani neuvědomí, že se obětí šikany staly. Rodiče ale mohou vypozorovat, že je dítě nápadně smutné, zaražené, že nemá žádné kamarády, o kterých by mluvilo, může špatně usínat či spát, může se najednou začít zhoršovat školní prospěch, často dítě nosí ze školy zničené oblečení a věci, ztrácí vybavení, peníze, svačiny, bývá hladové, ačkoliv svačinu si neslo z domu a obědy má zaplacené… To jsou jen některé z mnoha signálů, kdy by měl rodič zbystřit a zjistit, co se ve skutečnosti děje.

A když zjistíte, že se skutečně něco děje?

Ujistěte dítě, že jste zcela na jeho straně a zjistěte co nejvíce informací, domluvte si schůzku s třídním učitelem nebo ředitelem. Pokud máte jistotu, že se o šikanu jedná a škola nic neřeší, obraťte se na školní inspekci. Je vhodné poradit se s odbornými pracovníky, výchovnými poradci, školními metodiky prevence, odbornými poradnami, atd. Nenechávejte dítě, ať si situaci řeší samo, mnohdy už nemá sílu a bojí se, což ještě více nahrává do karet agresorovi.

Nenech to být!

Často si i spolužáci mohou všimnout, že některé dítě je šikanováno, ale ze strachu, že by se i oni stali obětí, nedokážou pomoci. Pro takové případy vytvořili studenti brněnského gymnázia společně s odborníky na problematiku šikany zajímavý projekt. Na internetových stránkách nntb.cz  může kdokoliv a anonymně upozornit na to, že v konkrétní škole a třídě je někdo, kdo potřebuje pomoc. Aplikace následně informuje konkrétní školu a pracovníka, který je odpovědný tyto záležitosti řešit. Nikdo se nakonec nedozví, kdo informaci poslal, ani kdo má být agresorem, nejde tedy o jakési žalování.

Šikana může, zvláště ta neřešená, na dítěti napáchat obrovské a dlouhodobé škody, ať už fyzické nebo psychické. Nedovolme, aby se naše děti staly obětí nebo agresorem šikany a mluvme s nimi o všech rizicích.