Nástup dítěte do školy je skutečně velká změna, která se nějakým způsobem dotkne všech členů rodiny. Většina dětí se do školy těší. Spoustě rodičů však dělá vstup jejich ratolesti do první třídy starosti. Co byste měli v souvislosti s nástupem dítěte do školy očekávat a jak můžete potomkům novou situaci usnadnit?
Jak na psaní úkolů?
Dítě určitě potřebuje mít vhodné domácí pracovní prostředí – to znamená dobře osvětlený psací stůl a židli, která neškodí dětským zádům. Většinou se dětem nejlépe učí po krátkém odpočinku. Po osmé večer není vypracovávání domácích úkolů pro prvňáčka vhodné. V první třídě by rodiče měli na domácí přípravu vždy dohlížet, i když je dítě šikovné a samostatné. Spoustu času zabere hlasité čtení, kdy je vhodná nepřetržitá přítomnost a zaměřená pozornost dospělého. Pro prvňáčka je přiměřené, aby domácí přípravou do školy strávil maximálně hodinu. Úkoly není třeba psát nejdřív nanečisto. Některým dětem naopak přepisování úkolů dělá potíže a každá další verze úkolu je napsaná hůř než ta předchozí.
Jak na správný nácvik psaní?
- Dbejte na to, aby dítě vždycky drželo tužku správným způsobem a zbytečně si neosvojilo různé zlozvyky, které se pak těžko odvykají.
- Psaní a kreslení by mělo vždycky být pro dítě příjemnou zábavou a potěšením, a ne stresující povinností. Trénujte doma formou hry a společně.
- Nejmenším dětem pořiďte psací potřeby, které mají trojúhelníkový tvar a podporují tak správný úchop. Pero by mělo příjemně padnout do ruky a mít měkkou zónu úchopu, která podporuje uvolněné držení. Důležité je, aby se dítěti psací náčiní líbilo.
- Pokud vaše dítě preferuje levou ruku, nesnažte se ho předělat, ale pořiďte mu speciální tužky a pera pro leváky.
Jak na volný čas?
V první třídě se děti učí jen dopoledne, a tak mohou mít rodiče pocit, že by jim měli odpoledne zaplnit nějakými organizovanými činnostmi, nejlépe kroužky. Je pravda, že většinou zlobí děti, které se nudí, a že pro zdravý rozvoj dítěte je důležité, aby mělo dost podnětů. Avšak možným úskalím pro prvňáčka může být příliš mnoho kroužků. Během prvního pololetí první třídy se s nimi nedoporučuje. Začínat. Dítě je pak přetížené, nemá prostor pro to, aby si pořádně odpočinulo. Zvažte proto přiměřené množství mimoškolních aktivit. Pokud předpokládáte, že dítě bude první třídu dobře zvládat, tak ať raději pokračuje
v kroužcích, na které je zvyklé.
Jak mít pohodové ráno?
Příkazy, zákazy a doporučení – v napětí jsou pak děti i rodiče. To však není nejlepší start do nového dne. Přitom to jde i jinak, jen je třeba trošku rezignovat na vlastní pocit důležitosti
a dopřát dětem více pravomocí. Naučí se tak zodpovědnosti, samostatnosti a školní rána budou pro všechny příjemnější. Buďte struční a jasní. Nechte si od dětí říct už večer, co by chtěly ke svačině, místo kontroly nabídněte spolupráci.
A co noví kamarádi v nové škole?
Pro spoustu dětí je vstup do první třídy náročný i kvůli novým tvářím, které tam budou potkávat. Některé děti jsou extroverti a nemají s tím problém. Jiné, spíše uzavřené, už to jako velký problém mohou brát. Každá změna kolektivu je náročná, a to nejen pro děti. Umožněte jim, aby si pozvaly například spolužáky k sobě domů, dovolte jim, aby šly ony na návštěvu k nim. Vysvětlujte jim, že to někdy nějaký čas trvá, než si dítě zvykne a než se s někým novým skamarádí.
Zpracovala: Mgr. Nikol Slechanová
Zdroj: maminka.cz, pppuk.cz